Co może być powodem złej kondycji skóry?
Data publikacji 17 lutego 2020Skóra jest to jeden z ważniejszych narządów naszego ciała. Odgrywa bardzo kluczową rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Odpowiada za regulowanie temperatury ciała, chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi i utratą wody. To co na nią nakładamy przenika do wewnątrz organizmu, dlatego tak ważne jest to, jakich kosmetyków używamy, aby skóra zachowała dobrą kondycję. Również to co jemy ma wpływ na naszą skórę. Trzeba zwracać uwagę na odpowiednio zbilansowaną dietę oraz przyjmować duże ilości płynów.
Co wpływa na kondycję cery i całej skóry?
Na kondycję skóry ma wpływ też wiek, hormony (np. ciąża), przyjmowane leki i czynniki zewnętrzne takie jak wiatr, słońce. Osoby starsze częściej mają problem z przesuszoną skórą, gdyż obniża się zdolność produkcji lipidów. Często problemy ze skórą występują też przy alergiach bądź są oznaką różnych chorób, dlatego warto niepokojące objawy skonsultować ze specjalistą.
Ważne, aby pielęgnacja wysuszonej skóry była podzielona na dwa etapy. Pierwszym jest zadbania o jej odpowiednie nawilżenie, nakładając kosmetyki, które pomogą utrzymać właściwą wilgotność skóry. Drugim etapem jest jej natłuszczenie, które ma za zadanie uzupełnić poziom lipidów i tym sposobem zabezpieczyć skórę przed utratą wody.
Co kupić do pielęgnacji cery problematycznej?
Na rynku mamy bardzo szeroki dostęp do produktów kosmetycznych. Niestety większość ma niezbyt ciekawy skład, który bardzo często przyczynia się do alergii, podrażnień lub przesuszeń.
Czego powinniśmy unikać?
SLS i SLES- bardzo popularne i bardzo szkodliwe składniki chemiczne. Ich głównym celem jest spienienie produktu. Często odpowiedzialne są za przesuszenie skóry, podrażnienie lub wystąpienie alergii.
Parafina- głównie ukryta pod nazwą oleje mineralne, która brzmi bardzo naturalnie i ciekawie. Niestety w rzeczywistości to nic innego jak pochodna ropy naftowej. Jej celem jest tylko i wyłącznie zwiększenie objętości kosmetyku. Zapycha pory, przyspiesza proces starzenia się skóry i nie jest wydalana z organizmu przez co może latami się w nim odkładać.
Wazelina- działa dokładnie tak samo jak parafina i powstaje z ropy. Działa dokładnie w ten sam sposób.
Glikol propylenowy- to nic innego jak alkohol, który może wywołać stany zapalne skóry. Działa podrażniająco.
Sylikon- jego zadaniem jest nabłyszczyć i wygładzić. W praktyce tworzy powłokę ochronną, która nie dopuszcza wody i składników odżywczych. Zapycha pory, a u osób z problemami trądzikowymi może nasilić objawy.
Czasami fajną alternatywą jest skorzystanie bezpośrednio z dóbr natury takich jak np. olej lniany, aloes.