Strona główna
Zdrowie
Tutaj jesteś
Zdrowie stłuczenie

Stłuczenie – co stosować?

Data publikacji 28 grudnia 2020

Zapewne większość osób chociaż raz w życiu doświadczyła stłuczenia. Powstaje na skutek urazu – upadku lub uderzenia – w których nie dochodzi do przerwania ciągłości skóry i nie pojawia się krwawienie. Stłuczeniu często towarzyszy ból, a także obrzęk oraz zsinienie w okolicy obicia. Aby przyśpieszyć gojenie oraz zmniejszyć dolegliwości można stosować przykładowo Altacet lub inne preparaty. W tekście postanowiliśmy zebrać najważniejsze informacje dotyczące stłuczenia. Podpowiadamy także, jak sobie z nim radzić, jeżeli już niestety dojdzie do upadku.

Jak odróżnić stłuczenie od zwichnięcia?

Stłuczenie czy zwichnięcie? To pytanie, które pojawia się dość często wśród osób, którym doskwiera duży ból po upadku. Choć łatwo pomylić te dwa urazy, to wymagają nieco odmiennych sposobów postępowania. W wyniku stłuczenia towarzyszy nam najczęściej tępy ból, który występuje bez przerwania ciągłości naskórka. Do tego pojawiają się podskórne wylewy, czyli krwiaki lub zwykłe siniaki, a także obrzęki oraz spore problemy z ruchomością stawu. Przebarwienia pod skórą, czyli krwiaki są wynikiem szkodzenia wielu drobnych naczyń krwionośnych. Choć same siniaki nie stanowią zagrożenia naszego zdrowia, to często towarzyszy im duży ból. Wraz z leczeniem zmieniają swoją barwę od ciemnofioletowej, poprzez około różową, rdzawą, następnie zielono-niebieską, aż po żółtą. Po tym skóra odzyskuje swój naturalny, beżowy kolor. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże prawidłowo stwierdzić, czy doszło do stłuczenia, czy zwichnięcia. Niezależnie można stosować Altacet, aby zmniejszyć obrzęk i ból.

Co może pomóc przy stłuczeniu?

Podczas upadku i stłuczenia następuje uszkodzona tkanka mięśniowa, stawy okołotkankowe oraz okostna. Aby zmniejszyć dolegliwości, można stosować preparaty łagodzące takie jak Altacet. Stłuczeniu towarzyszy szereg objawów takich jak obrzęki, bolesność, zniekształcenie stawu, wylewy podskórne. Dodatkowo często osoby skarżą się na ograniczenie ruchomości kontuzjowanego stawu, uczucie pulsującego ciepła w miejscu stłuczenia oraz nadwrażliwość na dotyk. Nie należy przesadnie zmuszać się do ruchu w pierwszych dniach po upadku. Warto dać organizmowi czas na regenerację, aby wszystkie tkanki szybko wróciły do normalnego stanu. Altacet to lek w żelu lub w tabletkach do rozpuszczanie i robienia okładów. Stosuje się go bezpośrednio po urazie, co przyśpiesza powrót do pełnej sprawności po stłuczeniu. Należy bezwzględnie stosować się do zaleceń producenta, zawartych na ulotce w opakowaniu. Lek można nakładać wyłącznie miejscowo na skórę w przypadku stłuczeń, obrzęków stawowych i pourazowych oraz po lekkich oparzeniach.

Sukienki na jesień

Redakcja ravel.com.pl

Nasza strona to niezwykła mieszanka inspiracji, praktycznych wskazówek i najnowszych trendów w dziedzinie lifestyle'u, zdrowia, urody, mody i diety. Tutaj znajdziesz wszystko, czego potrzebujesz, aby pielęgnować swoje ciało i duszę, od porad dotyczących zdrowego stylu życia po wskazówki dotyczące modowych trendów i pielęgnacji urody.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?