Kwercetyna i jej korzyści zdrowotne

Kwercetyna jest organiczną substancją aromatyczną z grupy flawonoli. Występuje w wielu ziołach, owocach oraz warzywach. Może normalizować ciśnienie tętnicze krwi, a także regulować poziom cholesterolu. Dodatkowo kwercetyna wykazuje działanie przeciwutleniające i przeciwzapalne. W jakiej żywności znajduje się kwercetyna i z jakich powodów zaleca się ją spożywać?

Badania korzyści zdrowotnych

Eksperci z Chin przeprowadzili dosyć obszerne badania nad określeniem korzyści zdrowotnych, które przynosi naszemu organizmowi kwercetyna. W sumie wykonano 17 analiz klinicznych z 5 różnych państw dokonanych w ciągu ostatnich 20 lat. W testach wzięło udział 896 uczestników i oceniano u nich wpływ kwercetyny na stężenie glukozy we krwi, jaki też zdrowie systemu sercowo-naczyniowego, włączając ciśnienie tętnicze oraz poziom cholesterolu całkowitego.W badaniach dowiedziono, że konsumpcja żywności, która obfituje w kwercetynę, wiąże się z bezpośrednim zmniejszeniem nie tylko rozkurczowego, ale i skurczowego ciśnienia tętniczego krwi. Kolejne testy badawcze wykazały, że kwercetyna spożywana każdego dnia regularnie przez osiem tygodni obniżyła u osób poddanych badaniu stężenie trójglicerydów w osoczu, oraz równocześnie zwiększając poziom „dobrego cholesterolu” HDL. Nie uwierzytelniono za to żadnego wpływu związanego ze spożywaniem kwercetyny na stężenie glukozy we krwi.

Źródła kwercytyny w diecie

Dostępne źródła kwercetyny w diecie człowieka to szczególne różnorodne pod względem barwy warzywa i owoce. Z tego względu rekomenduje się spożywać jak najczęściej paprykę, buraki, jagody, czerwoną cebulę, brokuły, szpinak, jabłka, czarną porzeczkę, maliny, żurawinę, czy pomarańcze. Można pić także napary z niektórych ziół, np. skrzypu polnego, kopru włoskiego, dziurawca, rumianku, albo kwiatów bzu czarnego. Istnieją ponadto specjalnie przygotowane suplementy diety z zawartością tego cennego związku, które można stosować w odpowiednich dawkach.

Więcej podobnych artykułów na zperspektywymamy.pl

Redakcja ravel.com.pl