Opieka na dziecko

Opieka na dziecko to świadczenie, które przysługuje każdemu pracownikowi, pod warunkiem oczywiście, że jest rodzicem dziecka do lat 14. W ciągu roku kalendarzowego przysługują z tego tytułu dwa dni lub 16 godzin zwolnienia z pracy. Opieka na dziecko może być wykorzystana przez pracownika po zaakceptowaniu przez pracodawcę wcześniej złożonego wniosku. Nawiasem mówiąc, pracodawca nie może odrzucać rzeczonego wniosku, chyba że ma ku temu jakieś ważne powody. Może zdarzyć się tak, że akurat w dniu, kiedy pracownik chce skorzystać z opieki, ten jest niezbędnie potrzebny w firmie i wówczas pojawia się problem. Z reguły jest jednak tak, że tego rodzaju trudności udaje się przezwyciężyć, bo strony dogadują się po prostu i wszyscy są zadowoleni.
Opieka nad dzieckiem może być wykorzystana w dowolny sposób przez pracownika. Takie dwudniowe zwolnienie z pracy można wziąć dzień po dniu, zaraz po urlopie czy zwolnieniu lekarskim. Ważne w tym wszystkim jest to, żeby porozumieć się w tej materii ze swoim pracodawcą. Trzeba bowiem mieć na względzie również dobro firmy, w której pracujemy. Nieobecność danej osoby powoduje, że musi ją zastępować ktoś inny. To logiczne, bo każdy zakład pracy musi przecież pracować, niezależnie od tego, o jaką branżę chodzi.
Opieka na dziecko to bardzo dobre świadczenie, bo pozwala na załatwienie bardzo wielu spraw, które wynikają na bieżąco. Życie jest nieprzewidywalne i czasami rzeczywiście nas bardzo zaskakuje. Takie dwa dni „na żądanie” niejednokrotnie ratują ludzi.

arysa.pl

Redakcja ravel.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *