Makijaż permanentny brwi – rodzaje i efekty

Sposobem na trwałe podkreślenie brwi jest makijaż permanentny. To usługa kosmetyczna będąca alternatywą henny, pomady i kredki do brwi. Wyróżnia się 3 podstawowe rodzaje: metodę włosa, piórkową i ombre.

Na czym polega makijaż permanentny brwi?

Makijaż permanentny brwi to popularna usługa kosmetyczna, w ramach której wprowadza się pigment do skóry, uzyskując trwałe podkreślenie linii brwi. Pigment dostarczany jest do skóry za pomocą igły lub ostrzy. Dzięki makijażowi permanentnemu brwi można nie tylko przyciemnić naturalne włoski, ale również skorygować niedoskonałości i nadać brwiom estetycznego kształtu. Osoba wykonująca zabieg kosmetyczny nazywana jest linergistką lub stylistką brwi.

Podstawowe rodzaje makijażu permanentnego brwi

 • Metoda włosa – rodzaj makijażu permanentnego brwi, przy którym używa się  specjalnego narzędzia i rączki z jednorazową igłą. Stylistka brwi nadaje brwiom kształt za pomocą tworzenia na całej szerokości łuku brwiowego pojedynczych włosków. Metoda włosa zapewnia naturalny i jednocześnie trwały efekt. 
 • Metoda piórkowa (znana również pod pojęciem microblading) – rodzaj zabiegu kosmetycznego, do którego wykorzystuje się jednorazowe ostrza. W efekcie uzyskuje się pojedyncze małe kreski na łuku brwiowym, które tworzą oprawę brwi przypominającą naturalne włoski. Zabiega pozwala uzyskać bardzo naturalny i delikatny wygląd.
 • Metoda pudru (inaczej: ombre) – rodzaj zabiegu, do którego używa się narzędzia z rączką wyposażoną w igłę. Od wewnętrznej strony cieniowanie jest najjaśniejsze, na końcach makijaż permanentny brwi jest najciemniejszy. Dzięki takiemu zabiegowi można uzyskać efekt mocno podkreślonych brwi. 

Wszystkie powyższe rodzaje gwarantują trwały makijaż permanentny brwi, jednak z zachowaniem naturalnego wyglądu. Metody nieestetycznych tatuaży lub pełnych kresek odchodzą w zapomnienie, ustępując miejsca profesjonalnym zabiegom z zakresu makijażu permanentnego wykonywanego przez wykwalifikowaną linergistkę.

Koszt wykonania makijażu permanentnego brwi

 • Metoda ombre: 700-1000 zł
 • Metoda piórkowa: 800-1200 zł
 • Metoda włosa: 500-1500 zł

Ostateczna cena tego zabiegu kosmetycznego jest uzależniona od zastosowanej metody, warunków, nakładu pracy, powierzchni ubytków, a także wymagań klientki. Nie warto zgłaszać się do kosmetyczki-amatorki, która nie posiada odpowiedniego sprzętu i kwalifikacji, oferując makijaż permanentny brwi za 200 zł. Wówczas efekt może być daleki od tego, który można zaobserwować u profesjonalnych linergistek.

Makijaż permanentny brwi krok po kroku

 1. Konsultacje z linergistką, w ramach których informuje się klientkę o wskazaniach i przeciwwskazaniach do wykonania makijażu permanentnego brwi. 
 2. Aplikacja miejscowego znieczulenia w formie kremu.
 3. Rysowanie kredką kształtu docelowej linii brwi.
 4. Po akceptacji klientki linergistka przystępuje do wprowadzania do skóry pigmentu za pomocą ostrza lub igły.
 5. W trakcie zabiegu, gdy istnieje taka konieczność, aplikuje się kolejne znieczulenie.

W trakcie wykonywania makijażu permanentnego brwi można odczuwać lekki dyskomfort. Zabieg z konsultacjami i wskazówkami dotyczącymi pielęgnacji trwałego makijażu trwa zazwyczaj około 1-2 godzin. Po wskazanym okresie wykonuje się korektę brwi. Po obu zabiegach należy ochładzać i minimalizować ewentualną opuchliznę zimnymi kompresami. Po wstępnym zagojeniu nową linię brwi kremuje się preparatem od linergistki. 

Redakcja ravel.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *