Jak wybierać tkaniny do szycia?

Szycie dla niektórych jest nie tylko sposobem na życie, to czasem świetna odskocznia od codzienności i bardzo oryginalne hobby. Oczywiście, początki nie zawsze są łatwe i czasem nie nastrajają optymistycznie, odbierając wiarę w powodzenie. Nie należy jednak szybko się zniechęcać, bo szycie to zajęcie wymagające wyciszenia i skupienia. Równie ważne jest też właściwe przygotowanie i nie chodzi tu wyłącznie o dobry sprzęt, choć ten jest bardzo istotny. Mowa tu o przygotowaniu odpowiednich tkanin, które najlepiej sprawdzą się do szycia. To nie bez znaczenia, czy jesteś osobą początkującą, ponieważ od tego, jaką tkaninę wybierzesz, będzie zależeć stopień trudności pracy z nią. Im bardziej podatna na układanie tkanina, tym początki z szyciem łatwiejsze i bardziej owocne.

Odpowiednio się przygotuj

Zanim zaczniesz wybierać tkaniny do szycia, przygotuj jeszcze kilka bardzo ważnych rzeczy. Maszyna jest tutaj zdecydowanie najważniejsza, daje możliwość wykonania nawet najbardziej precyzyjnego ściegu i oczywiście przyspiesza pracę. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z szyciem, nie musisz od razu inwestować w drogi profesjonalny sprzęt. Dobrym rozwiązaniem będzie maszyna z podstawowym wyposażeniem lub nawet zakup używanej – być może znajdziesz stary sprzęt na strychu, który po odpowiedniej renowacji będzie jeszcze długo służyć. 

Kupując maszynę do szycia, sprawdź jej funkcje i główne parametry. Dobrze, jeśli będzie ona wyposażona w funkcję ustawienia szerokości i długości ściegu i naprężenia nici, a także będzie na niej można wykonać ścieg prosty czy zygzak. Obsługa maszyny do szycia nie jest skomplikowana, choć oczywiście musisz mieć podstawową wiedzę na temat szycia. W tym celu, możesz obejrzeć instruktażowe nagrania w internecie, z których zaczerpniesz podstawową wiedzę. Na początek możesz poćwiczyć podstawowe ściegi na zwykłej kartce papieru, aby potem zamienić ją na kawałek materiału. Taka umiejętność szycia wzdłuż prostej linii jest niezwykle istotna, bez tej wprawy nie będzie możliwe rozpoczęcie kolejnego etapu – wykonanie pierwszej robótki, do której wykorzystasz wybrany wykrój.

Bez czego nie możesz zacząć?

To pytanie zadaje sobie z pewnością nie jedna osoba, rozpoczynająca swoją przygodę z szyciem. I choć wydawać by się mogło, że szycie nie jest możliwe bez maszyny do szycia, to odpowiedź może zaskoczyć – do szycia najważniejszy jest zapał i chęci. To nie łatwe hobby, a na pewno nie jego początki – pierwszy ścieg mało komu wychodzi idealny, ale jeśli naprawdę chcesz nauczyć się szyć, musisz się uzbroić w cierpliwość i dużo ćwiczyć. Nauka obsługi maszyny do szycia na początku tylko może być trudna, ale z każdym kolejnym udanym ściegiem, nauka jest łatwiejsza i przyjemniejsza. Oprócz maszyny do szycia przydadzą się również ostre nożyczki krawiecki, szpilki, miarka krawiecka, nici na szpulkach w różnych kolorach i mydełko krawieckie lub kreda do nanoszenia wykroju. Wykroje to kolejna rzecz, bez której szycie będzie trudniejsze lub nawet niemożliwe. Jeśli nie dysponujesz własnymi wykrojami, możesz je łatwo znaleźć w internecie lub w magazynach krawieckich. Na niektórych forach użytkownicy udostępniają swoje własne wykroje w formie pliku pdf, który możesz pobrać na dysk i wydrukować.

Tkaniny – co musisz o nich wiedzieć?

Jeśli stawiasz pierwsze kroki w krawiectwie, najlepiej będzie ćwiczyć na najtańszych tkaninach. Nie ma potrzeby inwestować w drogie materiały, ponieważ pierwsze robótki i tak najpewniej wylądują w koszu. Dobrym pomysłem jest praca na skrawkach i resztkach tkanin, które bez problemu znajdziesz w domu, być może masz w szafie stare niepotrzebne już ubrania – one również doskonale się nadadzą na pierwsze robótki.

Kiedy zaczynasz szyć z wykrojów, musisz wziąć pod uwagę skład materiału. To nie bez znaczenia, czy dany materiał jest tkaniną czy dzianiną. Ich skład i właściwości mają zwykle duży wpływ na jakość i trudność pracy. Najłatwiejsze do szycia są bawełna i niektóre rodzaje dzianiny, takie jak jersey. Nie są one rozciągliwe, a zatem łatwiej wykonać na nich prosty ścieg, nie ślizgają się pod stopką maszyny, co również wpływa na szybkość pracy. Niektóre tkaniny szlachetne, takie jak jedwab czy satyna mogą być trudniejsze w szyciu, a to ze względu na ich dużą elastyczność i większą rozciągliwość. Poza tym, mają one dość cienki splot, przez co łatwiej je uszkodzić. Materiały tego typu najlepiej się sprawdzą w rękach wprawionej krawcowej. Dobrze jest zapoznać się z właściwościami i parametrami tkaniny, z której zamierzasz szyć. Możesz w tym celu wybrać się do stacjonarnego sklepu z tkaninami i sprawdzić to namacalnie lub zamówić próbniki tkanin w sklepie internetowym oferującym sprzedaż tkanin i zapoznać się z konkretnymi rodzajami w domu.

Redakcja ravel.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.