Walka z depresją, czyli jak odnaleźć chęci do życia? Profesjonalna walka z depresją to podstawa
Data publikacji 18 marca 2022Walka z depresją, czyli jak odnaleźć chęci do życia? Profesjonalna walka z depresją to podstawa
Depresja należy do najczęściej występujących tzw. chorób cywilizacyjnych, określanych czasem także jako choroby dwudziestego pierwszego wieku. Może ona dotknąć każdego. W jaki sposób walczyć z depresją, by móc na powrót stać się szczęśliwym człowiekiem? W rozwiązaniu tego problemu często niezbędna okazuje się profesjonalna pomoc psychologiczna.
Depresja — podstawowe informacje
Depresja to słowo, z którym spotkał się zapewne każdy z nas. Często o depresji mówi się w kontekście osoby, która jest chwilowo w złym nastroju. Rzeczywistość jest jednak inna, a depresja to w rzeczywistości poważny, długotrwały problem; objawy typowe dla depresji mogą występować przez klika, a nawet kilkanaście lat.
Depresja może dotknąć właściwie każdego. Depresji może doświadczyć w swoim życiu zarówno młody człowiek bezskutecznie poszukujący jakiejkolwiek pracy, jak i dojrzały biznesmen odnoszący sukcesy zawodowe.
Choroba ta może przebiegać w odmienny sposób u każdego człowieka, ale najczęściej przejawia się ona takimi objawami jak między innymi:
poczucie braku sensu i celu w życiu,
strach przed — często wyimaginowanymi — problemami,
myśli samobójcze,
niechęć do wykonywania zawodowych obowiązków, codziennych sprawunków, a nawet tak prozaicznych czynności jak higiena czy założenie odpowiedniego ubrania,
lęk przed nawiązywaniem nowych relacji czy wchodzenia w związek.
Jak widać, depresji towarzyszą bardzo poważne symptomy. Mogą one poważnie utrudnić, a czasem nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie.
Walka z depresją — sposoby domowe i profesjonalne. W jaki sposób można pokonać depresję?
Walka z depresją może obejmować takie domowe metody jak na przykład aktywność fizyczna (bieganie, regularne spacery, przejażdżka na rowerze, praca w przydomowym ogródku to tylko niektóre z możliwych rozwiązań). Jest to zalecane działanie, ponieważ wysiłek fizyczny przyczynia się do uwolnienia w organizmie endorfin, czyli „hormonów szczęścia”.
Niestety, czasem tego typu działania — choć z pewnością są one zalecane i pomagają przynajmniej na krótki czas przyczynić się do poprawy samopoczucia — są niewystarczające. Jeśli pomimo naszych starań, rozmów z bliskimi itd. depresja wciąż się utrzymuje, konieczne jest skorzystanie z profesjonalnego doradztwa psychologicznego. Tego typu pomoc można znaleźć w poradniach zdrowia psychicznego.
Wśród takich ośrodków można znaleźć między innymi poradnię Harmonia LUX MED. Fachowa, merytoryczna pomoc ze strony terapeuty sprawia, że szanse na wyleczenie depresji — nawet jeśli nie są one stuprocentowe — stają się znacznie wyższe.
Artykuł sponsorowany