Samodzielna organizacja przyjęcia

Każda polska rodzina ma co roku wiele okazji do wspólnego świętowania, lubimy spotykać się z okazji Świąt Wielkanocnych czy Bożego Narodzenia, często razem świętujemy też chrzciny, komunie i urodziny każdego z członków rodziny. W takich okolicznościach często pojawia się pytanie o organizację tych spotkań, jedni z nas wolą wybrać usługi jakie oferują w tym zakresie restauracje i domy przyjęć, inni decydują się na catering dostarczany na miejsce, a jeszcze inni samodzielnie zajmują się przygotowaniem całości przyjęcia dla najbliższych.

Impreza w domu – jak to zorganizować?


Jeśli chodzi o organizację imprezy we własnym lokum, musimy przede wszystkim zastanowić się czy wielkość naszego mieszkania lub domu pozwala na to, by każda z zaproszonych osób znalazła wygodne i komfortowe miejsce przy stole. Jeśli odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, możemy przejść do właściwej organizacji przyjęcia w domu, czyli decyzji o tym co i jak podamy.

Można zdecydować się na zamówienie posiłków z restauracji, co jest na pewno mniej czasochłonne i zdecydowanie mniej stresujące, ale niestety niesie z sobą dużo większe koszty niż samodzielne przygotowanie jedzenia. Jest to jednak dobra opcja dla osób nieczujących się na siłach lub po prostu niemających czasu czy ochoty na spędzenie długich godzin w kuchni.

Catering czy samodzielnie wykonany poczęstunek?


Jeśli zdecydujemy się na samodzielne wykonanie poczęstunku, musimy bardzo dobrze zaplanować menu, tak aby każdy z gości znalazł w nim coś dla siebie, ale też tak aby było możliwe do wykonania w domowych warunkach w określonym czasie. Jak największą ilość rzeczy powinniśmy móc przygotować wcześniej, np. przyszykować składniki do sałatek i przed podaniem dodać tylko sosy i wymieszać, również mięsa możemy tylko wrzucić do piekarnika czy podgrzać w sosie, a zimne przekąski rozłożyć na paterach przed przybyciem gości. Nakryciem stołu także możemy zająć się już wcześniej, na przykład w wieczór poprzedzający przybycie gości.


Przygotowania zaczynamy oczywiście od sporządzenia dokładnej i przemyślanej listy zakupów, w której powinniśmy uwzględnić również takie rzeczy jak napoje, serwetki czy elementy dekoracji stołu i wnętrza. Organizując przyjęcie w domu dobrze jest mieć wsparcie współmałżonka, dzieci czy rodzeństwa, którzy mogą pomóc przy zakupach, pieczeniu ciast czy przygotowaniu stołu.

Natomiast przy przyjęciach organizowanych dla większej liczby osób warto zastanowić się nad wynajęciem kogoś spoza rodziny, może to być ktoś z sąsiadów lub znajomych. Taka osoba może pomoc nam przy zmianie nakryć, wykładaniu jedzenia na talerze, a także przy zmywaniu i sprzątaniu jakie pozostanie po imprezie.

Redakcja ravel.com.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *