Najlepsze opakowania do przechowywania kosmetyków naturalnych
Data publikacji 25 stycznia 2023
Coraz częściej do pielęgnacji włosów i skóry klienci wybierają kosmetyki o naturalnym składzie wykonane w oparciu nieprzetworzone substancje. Takie specyfiki wymagają odpowiednich opakowań, które odpowiednio zabezpieczą zawartość, nie wchodząc z nią w reakcję.
Przy wyborze opakowań do kosmetyków prosto z natury, należy wziąć pod uwagę kilka czynników, m.in. wygląd, trwałość, sposób aplikacji kosmetyku. Jest wiele różnych opcji pakowania kosmetyków: tuby, słoiki, butelki. Przemyślany wybór kształtu, rozmiaru i koloru opakowania jest bardzo ważny. Istotne jest również, aby wziąć pod uwagę takie czynniki, jak wytrzymałość, materiał, z jakiego wykonany jest pojemnik, to czy umożliwia on bezpieczną i wygodną aplikację kosmetyku, czy można poddać go recyklingowi.
Rodzaje opakowań do kosmetyków
W zależności od konsystencji, przeznaczenia czy formy aplikacji kosmetyki z naturalnymi składnikami, mogą być zapakowane w różne pojemniki. Wśród najpopularniejszych i najbardziej praktycznych możemy wymienić słoiki, butelki i pojemniki airless.
- Słoiki szklane kosmetyczne są wskazane dla produktów, które mają zwartą konsystencję. Słoiki są dostępne w szerokiej gamie rozmiarów i kształtów. Z uwagi na szeroki otwór łatwo je napełnić nawet w warunkach domowej manufaktury. Szkło nie wchodzi w reakcję chemiczną z zawartością, a jednocześnie odpowiednio chroni zawartość. Szklane słoje są bardzo estetycznym, tradycyjnym opakowaniem, które nieodzownie kojarzy się z naturą.
- Butelki są odpowiednie dla produktów płynnych, które chcesz dozować określoną metodą taką jak pompka lub atomizer. Butelki kosmetyczne ciemne szkło, idealnie sprawdzą się do dystrybucji naturalnych kosmetyków, ponieważ chronią je przed działaniem promieni słonecznych mogących wpływać na ich właściwości. Duża rozpiętość rozmiarów butelek ze szkła pozwala na pakowanie dużych balsamów, toników lub niewielkich, skoncentrowanych olejków i serum.
- Opakowanie airless to pojemnik bezpowietrzny składający się z butelki i specjalnej pompki, która wyciągana do góry specjalną płytkę, w chwili kiedy gdy użytkownik naciska pompkę. Ten ruch wypycha substancję równomiernie na górę. Opakowania typu airless nie przepuszczają powietrza do substancji. Najważniejszą zaletą opakowań Airless jest ograniczenie kontaktu powietrza z substancją kosmetyczną, co zwiększa trwałość produktu. Jest to istotne szczególnie w przypadku kosmetyków bez chemicznych konserwantów. Ponadto pompki dozują tylko określoną ilość produktu, dzięki czemu punktowa aplikacja produktu jest bardziej precyzyjna, a kosmetyk staje się bardziej wydajny.
Wizualny aspekt opakowania
Nawet najbardziej naturalny kosmetyk traci, w chwili kiedy zostanie nieadekwatnie zapakowany w pojemnik, który nie współgra z ideą. Dlatego wśród opakowań dopasowanych do naturalnych ziołowych czy owocowych kosmetyków lub olejków najlepiej prezentują się opakowania szklane. Z uwagi zaś na ochronę i aplikację kosmetyków bez konserwantów szczególnie polecane są opakowania airless.